star-gate4

29. července 2009 v 20:38 | burda |  Hvězdná Brána
X-302

Tento letoun byl postaven jako následovník neúspěšné X-301. Poté co si Tauriové vzali ponaučení z nehody s X-301, rozhodli se navrhnout letoun kompletně postavený lidmi, se kterým by bylo možné útočit na mateřské lodě. Navíc se rozhodli, díky objevu naquadrie, tento letoun navrhnout i pro let hyperprostorem.
X-302 má čtyři sady motorů. Proudové motory pro operace v atmosféře, upravené letecké motory pro let ve velkých výškách, raketový motor pro opuštění atmosféry a hyperpohon. Hyperpohon X-302 je odvozen od goa'uldských pohonných systémů, nicméně porotože Tauriové nebyli nikdy schopni do tak malého letounu zabudovat energetický buffer, nikdy tento motor nefungoval. Kvůli nestabilitě naquadrie, kterou je stroj poháněn, se okno vytvořené hyperpohonem stává nestabilním, letoun nedokáže zaměřit cíl a jeho bezpečnostní mechanismy automaticky zruší pokračování.
Přes tento neúspěch se X-302 stala mocnou zbraní. Poté co byl postaven Prometheus, stala se mu tím, čím jsou kluzáky pro mateřské lodě - pomocným obranným prostředkem.
Každý letoun X-302 je kromě standardních leteckých děl vybaven nespecifikovaným počtem raket s halvicí obohacenou naquadahem. Tyto rakety způsobí explozi dostatečně silnou na to, aby přetížila generátor štítů Al-keshů a Tel'taců a zároveň poškodila jejich vnitřní i vnější plášť. Jinými slovy jeden zásah raketou dokáže tyto goa'uldské stroje zcela vyřadit a zabít jejich posádku.
X-302 není vybavena žádnou verzí energetických štítů - je vybavena pouze technologií Stealth, což ji při jejích testech činilo nezaměřitelnou pro ostatní národy Tauri.
Poté co byl tento letou dostatečně odzkoušen, bylo jeho označení změněno na F-302 (fighter série 302).
Obrazek
Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Obrazek
Obrazek

V roce 1978 havaroval na Aljašce goa'uldský Tel'tac. Tato loď byla po desítky let zkoumána, ale až díky programu Stargate mohly být plně pochopeny všechny její funkce. Pomocí zpětného inženýrství pak byly okopírovány klíčové systémy což umožnilo otevření projektu Prometheus.
Tento projekt je vyústěním Taurijské snahy o zkonstruvání zařízení schopného čelit útoku goa'uldských ha'taků. Prométheus je první lidmi kompletně navrženou a postavenou lodí, schopnou mezihvězdného cestování. Jeho stavba trvala téměř dva roky a stála 2 biliony amerických dolarů.
Prometheus je prototyp zcela nového druhu lodí - následovníků X-302. Jeho primární systémy jsou odvozeny od goa'uldských systémů a všechny jejich součásti byly vyrobeny na Tauri, a to včetně kontrolních krystalů spojujících hlavní počítač a ovládací systémy lodi. Jediné co na Prometheovi nebylo vyrobeno Tauriji jsou transportní kruhy. Tyto kruhy byly vymontovány z havarované goa'uldské lodi a pouze začleněny do systémů Promethea (o čemž svědčí i to že jsou ovládány standardním goa'uldským ovládacím panelem).
Loď je dlouhá necelých 200 metrů, její šířka je zhruba 60 a výška 70 metrů. Je vybavena třemi druhy pohonných systémů; generátorem antigravitačních vln pro změnu výšky v atmosféře, podsvětelnými, pravděpodobně iontovými motory a generátorem hyperprostorového okna.
Primárně je loď nápajena několika páry naquadahových reaktorů (vždy primární a sekundární). Ja však také vybavena naquadriovým reaktorem, který slouží ke generování energie potřebné pro let hyperprostorem. Kvůli nestabilitě naquadrie musí být tento reaktor vybaven bufferem, který kompenzuje kolísání energetického výstupu z reaktoru. Bez této ochrany nejen že by se nedala určit rychlost letu lodi, ale mohlo by dojít k přetížení reaktoru a spuštění nezastavitelné řetězové reakce. Pro tento případ je možné jádro reaktoru odhodit z lodi.
Loď je vybavena blíže nespecifikovanými zbraněmi - pravděpodobně má několik desítek modifikovaných verzí kladiva na goa'uldy, standardní letecké kanóny a testovací verze nějakého druhu energetických zbraní. Asgardi se také pokoušeli vybavit Promethea svými zbraňovými systémy, nicméně jejich extrémní energetické nároky znemožnily adaptaci této technologie mezi technologii tauriů.
K obraně je loď vybavena asgardskými energetickými štíty, což jí umožňuje odolat i velice intenzivnímu útoku ha'taků. Kromě toho jsou v dolních palubách hangáry, umožňující přepravovat až 8 letounů X-302. Trup lodi je vyroben z čistého trinia, což ho činí velice odolným.
Prometheus může při startu dosáhnout orbity planety během 30ti vteřin, počítáno od doby zažehnutí hlavních motorů.
Při použití podsvětelných motorů je loď schopna dosáhnout maximální rychlosti 198 000 km·s-1což jsou téměř dvě třetiny rychlosti světla. Maximální dosažená rychlost při použití hyperpohonu byla prozatím spočítána na 1200 světelných let za minutu a záleží pouze na množství energie které má hyperpohon k dispozici.
Poté co byl X-303 odzkoušen, rozhodli se Tauriové postavit celou flotilu těchto lodí; označení dalších lodí se změnilo na BC-303 (zkratka pro Battle Cruiser class 303). Ještě než však byla stavba plánované flotily započata, byl otevřen projekt Daedalus. Po jeho úspěšném dokončení byl Prometheus zmodernizován (nový hypermotor, začlenění asgardského transportního systému do systémů lodi) a sloužil jako výzkumná a obranná loď.
Tři roky po svém prvním představení byl Prometheus použit když se Tauriové snažili zničit randský satelit. Bohužel štíty Promethea neměly proti zbrani Ori nejmenši šanci a ani jeho zbraně nedokázaly proniknout energetickým štítem satelitu. Loď byla třemi výstřely zničena. Při zničení Promethea zahynulo 39 členů jeho posádky včetně kapitána Pendergasta.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama